Jak se obracet na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku

Autor: Redakce <bazmyslik@napismi.cz>, TĂ©ma: Aktuálně ze Štrasburku, Zdroj: WEB, Vydáno dne: 27. 02. 2004

Na Evropský soud se může podle stávajících předpisů obrátit český občan teprve poté, co vyčerpal všechny možnosti dovolat se svého práva v tuzemsku.

Na Evropský soud se může podle stávajících předpisů obrátit český občan teprve poté, co vyčerpal všechny možnosti dovolat se svého práva v tuzemsku. „Na evropský soud se ročně obrací zhruba přes 300 Čechů, většina z nich je však neúspěšných. Zhruba jen pět procent z nich se vůbec dostane před soud, který rozhoduje, zda došlo k porušení lidských práv,“ doplňuje právnička Eva Hubálková, která je u štrasburského soudu úřadující asistentkou pro ČR. Čí zájmy ve Štrasburku hájí ve skutečnosti je ovšem velmi nejasné. Téměř nulová úspěšnost českých občanů, domáhajících se svých práv proti českému státu, je její nejlepší vizitkou ...

Obrátit se na tento soud by v praxi postup vypadal následovně: škodu by musel postižený vyčíslit a požadovat náhradu u ministerstva spravedlnosti. Pokud by neuspěl, má možnost se obrátit na obecné soudy. Pokud neuspěje ani tam, je tu ještě Nejvyšší a Ústavní soud, a teprve poté Evropský soud. Pokud k takovému postupu nedojde, i to je důvod, že žádosti jsou odmítnuty z důvodu, že stěžovatelé nevyčerpali všechny opravné prostředky.

Je tu však jedna mimořádná výjimka: pokud tuzemské orgány zůstávají dlouho nečinné, například rozhodování Ústavního soudu by trvalo nepřirozeně dlouho, může se stěžovatel obrátit do Štrasburku přímo. Je na tamním soudu, zda podnět přijme. Podle Karla Jungwierta, soudce Evropského soudu pro lidská práva, každý jednotlivý podnět posuzuje Evropský soud individuálně. Podle Zdeňka Kesslera má evropský soud až pětileté vyřizovací lhůty.

Evropský soud říká, že je věcí státu, aby si zorganizoval justici tak, aby pracovala bez průtahů,“ dodává Jaroslav Bureš, soudce Nejvyššího soudu.

Ročně u štrasburského soudu obdrží zhruba 12 tisíc stížností. „To je za poslední dva roky, kdy jsou členy Rusko a Ukrajina. Dříve šlo asi o deset tisíc stížností,“ doplňuje Hubálková.

Adresa:

EUROPAEN COMMISSION OF HUMAN RIGHTS

COUNCIL OF EUROPE

F - 670 75 STRASBOURG CEDEX

Telefon: (00 33 88) 41 20 18

Telecopieur/Fax: (00 33 88) 41 27 30

Internet:

http://www.dhcommhr.coe.fr

(Pozn.: v r. 2004 je adresa Rady Evropy http://www.coe.int)