Šéf Evropského soudu pro lidská práva jednal s prezidentem

Autor: Redakce <bazmyslik@napismi.cz>, TĂ©ma: Aktuálně ze Štrasburku, Zdroj: WEB, Vydáno dne: 18. 06. 2004

Dnes ČTK vydala zprávu o jednání Klause a Luziuse Wildhabera týkající se údajného "neházení stížností" občanů ČR u ESPL "do koše". Dovoluji si tvrdit, že oba pánovou neřekli pravdu. Ze zjištění Občanského sdružení Štrasburský Výbor a ze zjištění několika občanů, kteří navštívili osobně soud ve Štrasburku je víc než zřejmé, že ve Štrasburku se dějí velmi nehezké praktiky, ne-li přímo podvody na objednávku a s ohledem na provázanost starých struktur z dob totality (vedoucí naší sekce ve Štrasburku 16. listopadu 1989 vstoupila do KSČ) a s ohledem na 15ti letý neutěšený stav u našich soudů je zřejmé o čí asi objednávku a zájem jde. Zájem o spravedlnost a o ochranu práv našich občanů to rozhodně není ...

Epravo - tisk

Šéf Evropského soudu pro lidská práva jednal s prezidentem






    Soudci Evropského soudu pro lidská práva nehází případy do koše, ujistil dnes v Praze prezidenta Václava Klause předseda této instituce Luzius Wildhaber. Podle něj také není pravda, že by Česko u tohoto soudu prohrávalo nějak extrémně mnoho případů.


    "Celkem jsme měli z České republiky asi 3000 případů. A porušení zákona jsme zaznamenali u osmnácti," podotkl Wildhaber. Podle něj jsou tato čísla podobná srovnatelná například s těmi z jeho rodného Švýcarska. "U nás není tolik případů, ale poměr rozhodnutí je podobný," uvedl.

    Osmnáctou při prohrál stát proti vlastní občance v úterý. Tehdy soud rozhodl, že ČR musí zaplatit odškodné ve výši 4500 eur (zhruba 144.000 korun) Jarmile Houfové, která si u štrasburského tribunálu stěžovala na nepřiměřenou délku soudního řízení. Stát ženě uhradí i náklady ve výši 1800 eur (asi 57.000 korun).

    Velký důraz při rozhovoru s novináři dnes Wildhaber věnoval tomu, že soudci se případy skutečně zabývají. "Někde jsem četl, že prý případy zahazujeme do koše. Není pravda. Nechceme, aby o našem soudu byl v této zemi takový obraz," řekl novinářům po jednání s prezidentem.

    Při odchodu z prezidentské kanceláře na něj na nádvoří čekala skupinka demonstrantů požadujících s transparenty "svobodné volby v České republice" a právo pro děti rozvedených rodičů žít s otcem. Demonstranti se snažili neúspěšně Wildhaberovi předat otevřený dopis.

    Česká vláda se nedávno zabývala čtvrtletní zprávou, podle které je počet nepřijatelných stížností, které podali od roku 1993 čeští občané na stát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, je dlouhodobě vyšší než počet odsuzujících rozsudků. Poměr je 24 ku 15.

    Podle zprávy zmocněnce pro štrasburský tribunál za loňský rok, kterou vláda projednala už v únoru, podali čeští občané loni na stát 874 stížností. Proti roku 2002 je to nárůst o 88 procent. Podle vládního zmocněnce jde zřejmě o výraz nespokojenosti občanů s českou justicí. Předloni totiž Češi zaslali k evropskému soudu jen 465 stížností. Přitom celkový počet stížností, které Evropané adresují této mezinárodní instituci, se v loňském roce proti roku 2002 zvýšil jen o necelých 13 procent.

Zdroj: ČTK