HRAČKY

Autor: Eva Clárová <clarova.eva@tiscali.cz>, TĂ©ma: Z pera dopisovatelů, Zdroj: ČTK BIS PUP, Vydáno dne: 26. 10. 2008

Tvorba, úvahy, názory a básně Evy Clárové, učitelky z Tábora.

HRAČKY

Je potěšitelné, že většina dnešních dětí má spousty těch nejroztodivnějších hraček, mnohé jsou jimi přímo zavaleny, pokojík mají napěchovaný doslova od podlahy ke stropu. Zhusta už tříleté děti mají svoji místnost vybavenu špičkovou audio a videotechnikou. Toto sice dosvědčuje, že se rodině dobře daří, že má snahu poskytovat své ratolesti co možná nejvíce. Zároveň se však vnucuje otázka, zda tato přemíra výbavy je skutečně ku prospěchu a vede ke zdravému tělesnému a duševnímu vývoji dítěte. Častá varování SOS, ČOI, RAPEX, ČZPI jen dokazují, že méně je více-přinejmenším vede k většímu bezpečí, předcházení úrazů a onemocnění dítěte. Hračky na našem trhu totiž většinou obsahují nebezpečné jedovaté látky, ale i malé, snadno oddělitelné součástky, jež by dítě mohlo spolknout nebo dokonce vdechnout–hrůza domyslet. To, že dítě ve svém pokojíku dýchá jedovaté látky pocházející nejen z hraček, ale i z nábytku, koberců záclon a závěsů, je pro takového malého, vyvíjejícího se tvorečka velikou zátěží a tak není divu, že už od nejútlejšího věku zápasí s alergií –často vedoucí k záduše, zažívacími potížemi, nechutenstvím, ale i častým nachlazením, protože jeho obranyschopnost je narušena.

Je však veliká potíž sehnat nezávadnou bezpečnou jeduprostou hračku. Oddělení hraček v obchodních řetězcích už zdaleka odpuzuje nepříjemným zápachem a na visačkách hraček téměř nenajdeme jiný nápis, než Made in China , možná ještě in Thai-wan, Korea, v poslední době se na některých výrobcích objevuje i PRK , či PRC-že nevíte, co to znamená? PRK není kozlí puch (ten je totiž proti tomu, jaký některé tyto výrobky vydávají, přímo rajskou vůní), Pé-eR-Ká znamená People Republic of Korea, že nevíte, kde hledat Pé-eR-Cé? Je to zkratka People Republic of China. Hledat český výrobek? Přímo sysifovská práce! Už slyším rodiče, kterak nazlobeně namítají, cože tedy mají vlastně dát dětem na hraní, snad klacík omotaný hadrem? Snad z kusu dřívka vyřezat lodičku? No –pro zdravý vývoj dítěte určitě to je, milí, starostliví rodičové, to nejlepší, co můžete pro své nejdražší, udělat.

Velice svému dítku prospějete-ale i sobě, uděláte-li si aspoň občas volnou chvilku , sednete si se svými potomky a ušijete, byť neuměle, kupříkladu hadrovou panenku nebo vyrobíte meč, ze starého prádla pak můžete při troše obrazotvornosti vykouzlit šaty pro princeznu nebo z obyčejného novinového papíru poskládejte lodičky, krabičky, pohárky, z různých plodů a přírodnin pak můžete vytvořit celý zvěřinec, určitě velikou radost uděláte, když se svými robátky vyrobíte draka. Zcela jistě si vaše ratolesti i po letech s vděčností a rády na tyto chvíle vzpomenou, rovněž i na kouzelné chvilky při četbě či vyprávění pohádek nebo příběhů ze života.

Eva Clarová, Tábor