Pohádkové království

Autor: Eva Clárová <clarova.eva@tiscali.cz>, TĂ©ma: Z pera dopisovatelů, Zdroj: PUP BIS ČTK, Vydáno dne: 15. 01. 2009

Tvorba, úvahy, názory a básně Evy Clarové, učitelky z Tábora.

Pohádkové království

Nový rok se ohlásil i v pohádkovém Půlnočním království Nic tak překvapivého však nepřinesl –rukou pevnou a rozhodnou vládne vznešená půlnoční královna Hara, pilně jí radí Pezuza, Mají a Baji. Ale nějak jim nelze rychle se dobrati zdárného řešení, co učiniti se zběsile pobíhajícími koňmi, jež zřejmě jakýsi tajemný zlý skřítek vypustil ze stájí , ti pak svým neustálým pobíháním a halasným dupotem, mraky zvířeného prachu a pachu, ve dne ruší lid poddaný v práci, v noci pak jim nedopřávají dostatek klidného spánku-celé podzámčí bez přestání duní a otřásá se nesmírným dupotem jejich rychlých kopyt. Že tak znepříjemňují nemálo život poddaným je nabíledni, ti pak poníženými suplikami marně žádají své vládce, aby jim ulehčili život, aby se mohli aspoň v klidu vyspati, načerpati potřebných sil k práci. Zlepšení nepřinesla ani nově postavená honosná stáj, oři tam však nejsou moc spokojeni, pokud jsou totiž jen trochu tělnatější, je jim příliš těsná a třou o sebe, zraňují se , volných výběhů nedostatek.

Vládcové ale jen krčí rameny a zvyšují daně a poplatky. Sice za ně poskytují po vzoru starověkých Římanů PANEM ET CIRCENSES, tedy těch her svým poddaným dopřávají docela hojně-dokonce i několikrát za rok zakoupí rachejtle, chleba sice zase tak moc ne , hostiny se konají spíš na zámku.

Kéž by se zámeckým vládcům zdařilo pokrotit ty zběsile pobíhající oře, vždyť kdo by nechtěl dýchat čistý vzduch a kdo by se nechtěl v klidu vyspat?!

Co popřát poddaným a co vládcům? Zdraví, klid, pohodu –poddaným pak ať se mohou též povozit alespoň na žebřiňácích,ač obývají okrajová území Půlnočního království, kde dosud působí bájný Jánošík naruby-chudým (mareďáckým) bere, bohatým (Čekanickým ) dává a to hojně-jen asi z nich dostali páni strach –prý po diškursu s nimi odcházeli na zámek jak spráskaní psi, zatímco po podobném tak odcházeli Mareďáci.

Pohádka se smutným koncem? Ne, jak nakonec skončí , bude záležet jak na panujících, tak na poddaných.

Eva Clarová, Tábor