NAUTILUS-BESEDA

Autor: Eva Clárová <clarova.eva@tiscali.cz>, TĂ©ma: Z pera dopisovatelů, Zdroj: PUP BiS ČTK, Vydáno dne: 07. 07. 2010

Tvorba, úvahy, názory a básně Evy Clarové, učitelky z Tábora.

NAUTILUS-BESEDA

Naše rodina je poměrně rozvětvená, tak čas od času některý její člen slaví kulatiny či půlkulatiny, což je příležitost se sejít, popovídat a něco i pojíst. Posledně padla volba na táborský Nautilus (původně to měla být třeboňská Šupina, škoda).

Stůl byl úhledně připravený, obsluha se ochotně činila -jubilantka milující rybí pochoutky si objednala lákavě znějící jemná filátka z ryby zvané pražma-naservírovaná sice na studeném talíři, ale šířící vůkol nelibou vůni, není divu, že nad přinesenou porcí dcera rozpačitě seděla, nakonec sebrala odvahu a pustila se do jídla, ač porce nebyla příliš veliká, nenasoukala ji do žaludku. Už už jsme se chystaly s nejmladší též na nějakou tu rybičku, ale nějak nás přešla odvaha, a tak nejmladší zvolila guláš s tím, že na něm nelze nic pokazit –jaké bylo zklamání, když jí bylo předloženo cosi podivného, silně nasládlé chuti. Guláš to ani zdaleka nebyl spíš nějaká sladká recyklovaná čínská pochutina. Zeť se nechal zlákat svou oblíbenou pečenou kachnou s knedlíkem a zelím- v nabídce byla buď prsa nebo stehna, zvolil stehna, jenže přistála mu na stole dvoje prsa. Nutno podotknout, že jako jediný vzal odvahu a porci vrátil s tím, že si objednal stehna, což mu ochotná obsluha vzápětí vyměnila -do tmavohněda vypečená stehna zdolal díky svým zdravým zubům.

S nejstarší dcerou jsme odhodlaně vybraly přírodní krůtí prsa s těstovinami a špenátovou pěnou –maso bylo chutné, špenátová pěna seděla na kopci poněkud okoralých těstovin, sice vespod jasně zelená, navrch bíle zpěněná leč bez chuti a připomínající spíš plivanec. Nejlépe si však pochutnali ti, co si sestavili jídelníček podle vlastního uvážení.

O nějaký týden později jsme se sešli jako každoročně se spolužáky z gymnázia na Besedě (U Lichviců). Ač je to učňovské středisko, jídla byla chutná ať to byla drůbež, zvěřina, bezmasá, ryby -poptávala jsem se stolovníků, všichni si pochvalovali, všichni si pochutnali a za mnohem menší peníze. Holt i tady platí, že není všechno zlato, co se leskne.

Eva Clarová, Tábor