Historik Tomáš Zahradníček je darebák, gauner a asi soudruh.

Autor: Svobodný občan <svobodny@sv.cz>, TĂ©ma: Protiprávnosti a nechutnosti v ČR, Zdroj: PUP BiS ČTK, Vydáno dne: 01. 08. 2010

Darebák, gauner, zločinec a podvodník není urážka a nelze se soudně dovolat ochrany, takto rozhodly soudy v České republice ve těchto věcech u V. Hučína a J. Šinágla, protože tyto výrazy soudy považují za méně závažné a není jim v běžném životě přisuzován význam!

Co napsal soudruh Zahradníček v MF Dnes dne 28. července 2010 je nejen ostudné, ale ubohé ...


Prezident Václav Klaus naznačil, jaký je jeho postoj k činům bratrů Mašínů. Na svém webu zveřejnil kritický příspěvek historika Tomáše Zahradníčka. 
29. července 2010 - 11:20
Prezident Václav Klaus čas od času na svých webových stránkách kromě vlastních textů uveřejní i takové články ostatních autorů, které svým způsobem vyjadřují jeho osobní pohled na věc.

V rubrice "Jinýma očima" se tak nyní ocitl příspěvek "Tragický omyl třetího odboje" od historika Tomáše Zahradníčka, který odboj mašínovců kritizuje.

Dá se proto předpokládat, že prezident se na význam činů Mašínů dívá obdobně.

"Případ Milana Paumera mám za jeden z nejstrašnějších dokladů rozvratu české společnosti ve čtyřicátých letech minulého století," píše v příspěvku autor.

Svůj názor opírá o tvrzení, že tehdejší společnost byla po válce rozdrobena do malých společenství založených na nejužších pokrevních, sousedských a kamarádských vazbách, které nazývá ´ostrůvky svobody´.

"V podstatě nejde o nic menšího než o rozpad národní společnosti zpátky do tlup. Všimněte si: fungující společenství u nás stále čítají nanejvýš několik desítek členů. Uvnitř platí mušketýrské všichni za jednoho, jeden za všechny, ale vůči zbytku společnosti, vůči ´cizím lidem´, se členové tlupy často chovají bez velkých ohledů. Osudu Milana Paumera a jeho přátel bratří Mašínů rozumím jako dovedení této fáze rozkladu do tragické krajnosti," píše historik.

Paumerovi a Mašínům vyčítá, že správně nevyhodnotili situaci, nezvolili správného protivníka a prostředky k boji. "V tom všem úplně selhali. Nevidím za nimi jiný výsledek než mrtvoly lidí, kteří se jejich představám o třetím odboji náhodou připletli do cesty," myslí si Zahradníček.

Zda prezident Václav Klaus souhlasí i s následující větou, není jasné. Zahradníček píše:

"Hrdinství bylo nestřílet a najít si pro život užitečnější program, jako to dokázali bratři Medkové či Havlové a mnoho a mnoho dalších dědiců první republiky v náhradních profesích, většinou méně viditelných, než byla kultura."

Podle historika se mašínovci tragicky mýlili:

"Příklad okruhu bratří Mašínových je pro mě příkladem opačným a odstrašujícím. Vidím v nich pomýlenou skupinku, která se na osudové křižovatce vydala špatným směrem a za ohromného nasazení napáchala mnoho zbytečného utrpení nevinným, aniž čemukoli prospěla. Budiž Milanu Paumerovi, který tohle nikdy nepochopil, země lehká," uzavřel historik svůj text.

(abb; foto: arch.)