Vážený pane Babiši.
Když jste v roce 2013 masivně vstoupil do politiky, vnímal jsem vaše slova jako naději ke změně české politiky. K lepšímu. Nemalé množství mých přátel a známých na mě koukalo s despektem a považovalo mě za blázna. Že prý si chcete jen nahrabat, pojistit vztahy Agrofertu se státem, získat větší moc.
Má obvyklá odpověď na jejich slova bylo: “Dejme mu čas, první rok, rok a půl ukáže, zda své sliby a představy začne naplňovat, jakým způsobem a pak ho teprve hodnoťme”. Dával jsem vám šanci, neodsuzoval jsem vás předem. Uplynuly 2 roky, nastal čas na hodnocení.
Zde jsou pro mě stěžejní body, které mě ve vašem působení zajímaly.
Řídíme firmu jako stát
Hezké heslo, pro zkušenější se státní sférou z říše pohádek. Ale proč ne, státní sféra potřebuje spoustu podnětů a pravidel ze soukromé sféry. A některé z osobností, které jste pro svoji vizi přesvědčil, dávali velkou naději na změnu. Co jsem očekával a na co se těšil?
- hmotná odpovědnost úředníků a jejich odbornost – před volbami jedno z hlavních témat vašeho hnutí. Výsledkem je Služební zákon, který garantuje úřední definitivu bez definované odpovědnosti úředníků (např. dle návrhů TOP09 a STAN). Zákon obsahující politické (= neodborné) náměstky na ministerstvech.
- nezávislost úředníků na politické reprezentaci je přesně to po čem jste vy volal. Bylo smutné vidět, kolik personálních změn provedli ministři ANO včetně vás před účinností služebního zákona. Mnoha případech (např. náměstci Pros, Wagenknecht, později Hornochová) rozhodně nešlo o odchod z důvodu nedostatečné odbornosti, navíc šlo o odchod lidí, které jste s sebou do státní sféry přivedl.d
- nárůst úředníků na MF ČR je mezi roky 2015 a 2016 nejvyšší u vás. V přímém rozporu s deklarovanou snahou “zefektivňovat” provoz státu. (z 1471 na 1643, +11% meziročně). O celkovém nárůstu úředníků o 7000 tabulkových míst nemluvě :-(.
- oceňuji elementární otevřenost MF ČR ve formě otevřených dat.
- Registr smluv – zákon je zásadně jiný – horší a méně účinný a s odloženou splatností – než textace, se kterou před volbami 2014 souhlasila podstatná část koaličních poslanců včetně poslanců ANO. Ale buďme rádi alespoň za to, co se podařilo schválit. I navzdory některým poslancům ANO (Berdychová, Okleštěk, Sedláček a Sedlář). Na druhou stranu oceňuji, že na MF ČR se principy tohoto zákona řídíte již dříve. Bohužel vaši straničtí kolegové nikoliv.
EET a otevřenost
EET je velké téma vašich oponentů. Já s principem EET nemám problém (což je na delší a jiný článek). Bohužel EET s ukázalo býti zásadním důkazem o rozporu vašich slov a slibů s realitou.
Před volbami jste kritizoval zmanipulovaná výběrová řízení, domluvená VŘ a zneužívání VŘ v režimu “jednacího řízení bez uveřejnění”, zejména v oblasti IT.
A co jste udělal vy při první příležitosti:
- s argumentem na “citlivost zpracovávaných dat” jste převedl projekt pod Státní pokladnu Centrum sdílených služeb s cílem vytvořit EET a další projekty interně. Bez ohledu na zřejmou, a nyní i potvrzenou absolutní kapacitní a odbornou neschopnost SPCSS tento úkol splnit.
- Bez výběrového řízení, účelově rozdělenou zakázkou na 3x 1.999.999 Kč (1 Kč pod zákonný limit) jste zadal analýzu EET. Tuto jste poté odmítl publikovat a uveřejnil jste ji až poté, co její plné znění uveřejnila média.
- Kvalita analýzy za 6 miliónu korun obsahuje řadu chyb, je na úrovni slabé bakalářské práce studenta ČVUT a ukázala, že systém neobsahuje žádné centrální zabezpečení dat, ochranu před neoprávněným přístupem a použitá šifrování jsou již nedoporučovaná.
- Navzdory všem proklamacím a existenci SPCSS jste se rozhodl zadat implementaci EET firmě IBM, zcela bez výběrového řízení. S očekávanou cenou 50 miliónu korun. Jako součást projektu ADIS, jenž nebyl soutěžen ani jednou od roku 1992, pod hlavičkou Generálního finančního ředitelství. A problémů spojených s SPCSS a GFŘ je více.
- Přes nesouhlas RVIS se tohoto postupu nechcete vzdát a stále odmítáte otevřené VŘ.
Makáme
Krásné, úderné heslo. Skvěle se vyjímá na billboardech. A realita?
- Zoufalá neschopnost vyřešit mýto a závislost na firmě KAPSCH. O morálních a manažerských schopnostech ministra Ťoka nemluvě.
- Krytí osobních chyb a zodpovědnosti ministryní Jourové a Šlechtové z ANO při VŘ monitorovacího systému MMR a “nečekaná změna názoru auditorského úřadu MF” po odvolání náměstka Wagenknechta. Přesto EU odmítla náklady na monitorovací systém proplatit a uznat “změnu postoje MF”. Za působení ministrů ANO se jedná o 380 miliónu korun.
- Příběh neschopnosti. Stát znovu zrušil soutěž na značky, monopol zůstane – Opět všeho/neschopný Ťok, opět naivně reagující až poté, nikoliv předem.
- Nemáte pod kontrolou (v optimistické verzi) ani výběrová řízení na vlastním rezortu: Ministerstvo financí válí. Ohnulo IT zakázku, a když se vše provalilo, zametlo ji pod koberec, Generální finanční ředitelství chybovalo v zakázce na personální systém,
Konflikt zájmů
Příležitostně se porovnáváte s p. Bloombergem, zejména v tom, že jste stejně kritizován ohledně konfliktu zájmů jako on. Bohužel vy jste pro zmírnění konfliktu zájmů neudělal nic, a už vůbec nic dobrovolně nad rámec zákona. To jste mohl, mohl jste tak prokázat osobní zájem jít příkladem a tento střet zájmů zmírnit. Odmítl jste to.
P. Bloomberg vykonával svou funkci starosty New Yorku (rozsahem a rozpočtem +- premiér ČR) pod výrazně tvrdší zákonem o konfliktu zájmů, ale p. Bloomberg šel výrazně nad rámec tohoto zákona (porovnání), a to plně dobrovolně. Mimo jiné měl zakázáno on, i jeho firmy obchodovat a spekulovat v souvislosti se vším, co se týkalo státu NY a musel zveřejnit veškeré aktuální obchodní kontakty se státem NY.
Tvrdá data o obchodování vašich firem v čele s Agrofertem ukazují jejich nárůst v obchodování se státem o desítky procent meziročně. A vaše reakce? “Mě to nezajímá, každý ví, že jsem v konfliktu zájmů od chvíle,kdy ráno vstanu”. Pár příkladů:
- Babiše rozhněval plán EU na omezení biopaliv. Přišel by o miliardy
- TŘI MILIARDY OD BABIŠE PRO BABIŠE
- Farma Čapí hnízdo – zde je pikantní, že zákonnost této dotace bude vyšetřovat auditní úřad, který spadá pod vaši přímou pravomoc. A jehož – objektivně – nezávislého šéfa jste před pár dny vyměnil (už potřetí).
- Za Babišův první rok v úřadě ministra vzrostly dotace Agrofertu o 50 procent
- Evropský úřad proti podvodům řeší Agrofert. Anonym popsal skrytý lobbing ve státní správě pro Agrofert
- Agrodotace 2015: Desetkrát
víc pro Babiše
- S tím související výrazné neplánované navýšení dotací pro zemědělce (celkem 8mld), které – vzhledem k vašemu širokému rozsahu odběratelsko-dodavatelských vztahů v zemědělství pomohou i vašim firmám.
- Agrofert má velmi vysoké úvěry u Komerční banky.. Je pouhou náhodou, že velmi lukrativní správu aktiv státu (dluhopisové obchody státu apod.) dostala Komerční banka?
- Nejvíce tendrů státních Lesů ČR vyhrála firma Uniles, patřící Agrofertu.
Chamtivost, nečestnost – prostě Čapí hnízdo
Úplně samostatná kapitola, v objemu peněz skoro zaokrouhlovací chyba, ale já si z ní beru několik závěrů:
- Kauza Čapí hnízdo je – podle všech dostupných informací, kterých je už dost a jsou skutečně přesvědčivé – poměrně triviálním dotačním podvodem, provedeným navíc hloupým způsobem.
- Těžko říci, zda šlo o
porušení
zákona, ve formalistickém Česku možná
ani ne. Ale
fakticky jde o podvod, zakrytý jen
triviální
právní fintou. A důkazů, že šlo jen o
právní kličku je mnoho. (např. zde,
zde, zde)
- Změny vlastnictví a lidi, kteří řídily či kontrolovaly firmu Farma Čapí hnízdo a.s. v době dotace, jsou v jednoznačném přímém vztahu k vám osobně (vaše dcera, bratr vaší partnerky), tak ke společnosti Agrofert
- Pozemky patří firmě IMOBA, 100% vlastněné firmou SynBiol, která je 100% vlastněná Andrejem Babišem. Je jiným, vámi.
- doména capihnizdo.cz byla od roku 2007 nepřetržitě ve vlastnictví firmy Agrofert Holding.
- Agrofert ručil za úvěr 350 mil. Kč pro firmu Farma Čapí hnízdo.
- Agrofert půjčil této firmě auto.
- Právníci i notáři byli stejní, jaké používá Agrofert i Vy.
- Existují desítky článků, vašich citací, rozhovorů, fotografií i video záznamů z let 2010-2014, kde se otevřeně přiznáváte k tomu, že Čapí hnízdo “je vaše”. O slavné citaci “nejlepší nápad mého života” z roku 2015 nemluvě.
- Manipulace (a to nikoliv jediné) s personálním obsazením Auditního orgánu MF ČR, orgánu, který má a musí prověřovat vášimi firmami obdržené dotace.
- Snaha
o nezákonné zjištění
informací
o vyšetřování dotace na
Čapí hnízdo
ze strany vašeho náměstka
Tomáše
Vyhnánka. Toto zneužití postavení
vaším přímým
podřízeným bez
toho, aniž byste tohoto člověka okamžitě vyhodil, odsoudil a ujistil
veřejnost, že zcela podporujete nezávislé
vyšetření celé věci je pro mě v
celé
aféře to NEJHORŠÍ.
Ano, formálně se od jeho činu distancujete, ale současně říkáte “nevidím nic zvláštního na tom, že obešel dva své podřízené ředitele”.
Proč se tak stalo? Mám vysvětlení. Je známo a mnohokrát dobře dokladováno, že velmi mocní lidé postupně ztrácejí určité vnímání a rozlišování. Že tak jako už dávno ztratili vnímání rozdílu mezi férovým a neférovým, etickým a neetickým, mezi lhaním a říkáním pravdy, tak postupně ztrácejí schopnost rozlišovat mezi legálním a nelegálním. Protože přece “všechno jde”, všechno projde, všechno nějak s právníkama pošéfuju: zákony jsou na mě krátké, tedy neplatí, nemusím se jimi řídit, hranice mezi legálním a nelegálním přestává existovat, což samozřejmě velmi zjednodušuje život.
Vážený pane Babiši,
Zklamal jste mě, množství splněných slibů vidím pomálu, ale za to se naplnilo mnoho obav mých přátel a některé mé skryté obavy. Nevěřím vám, že chcete a jste vůbec ochoten provést alespoň část změn, které slibujete. Vaše činy vás usvědčují. Přál jsem si tu mít “našeho českého” Bloomberga.
Vy Bloombergem nejste a nikdy nebudete.
Svými činy jste prokázal, že jste populistou, který se stará o svůj soukromý zájem, nikoliv zájem veřejný. Stal jste se českým Berlusconim.
Nejsem jen zklamán, já už vám nevěřím.
© Michal Bláha